polski Polska   Moje Podwórko   |  Poczta 
Portal Wtorek - 27 lipca 2021 Aureliusza, Natalii, Rudolfa       
 Wyszukiwarka


Szukaj wg branz
Dodaj wpis
 Wiadomości
2021-07-21 Sytuacja na rynku pracy

Dr Marian Szołucha, ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego, ocenił, że rynek pracy w Polsce ma się dobrze. Ekspert odniósł się w ten sposób do najświeższych danych GUS dotyczących przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.


W ubiegłym miesiącu wzrosło ono – według GUS – o 9,8 proc. r/r i wyniosło przeszło 5 tys. 800 zł brutto. Z kolei przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe w tym miesiącu o 2,8 proc. r/r i wyniosło przeszło 6,5 tys. zł.


Ekonomista, odnosząc się do tych danych, zauważył, że  Polska gospodarka ma szanse na powrót do dynamicznego rozwoju sprzed pandemii koronawirusa.– Bezrobocie w Polsce jest najniższe w Unii Europejskiej. Płace rosną w bardzo szybkim tempie – nawet 9-procentowym. Jeżeli weźmiemy pod uwagę plany rządu w ramach Polskiego Ładu dotyczące chociażby podniesienia kwoty wolnej od podatku, to w wymiarze netto zarabiać będziemy wkrótce jeszcze więcej. Na tym wszystkim cieniem kładą się odczyty związane z inflacją, bo wzrost wynagrodzeń należy korygować o inflację, by otrzymać wynagrodzenie odpowiadające jego właściwiej sile nabywczej. Niemniej i tak sytuacja wygląda dobrze – ocenił dr Marian Szołucha.Rząd zaproponował, by w przyszłym roku płaca minimalna urosła o 200 zł z kwoty 2 tys. 800 zł brutto do 3 tys. zł brutto. Propozycja została przekazana do negocjacji przedstawicielom przedsiębiorców i związków zawodowych.


RIRM


Żródło: radiomaryja.pl, 20

mj


 Aktualności
27/07 [TYLKO U NAS] Sz. Wójcik: Musimy dziś patrzeć politykom na ręce, bo nas okłamują, realizując ideologiczne zapędy ,,ekologiczne"
27/07 Rośnie liczba żołnierzy powoływanych do zawodowej służby wojskowej
27/07 Problem z dostępem do lekarzy specjalistów
27/07 [TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba o porozumieniu J. Bidena i A. Merkel ws. Nord Stream 2: To interes realizowany kosztem innych krajów, takich jak Polska czy Ukraina
26/07 Sejmowa komisja kultury w przyszły wtorek prawdopodobnie przyjmie poprawkę do projektu ustawy medialnej
26/07 [TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Zachęcam do jak najliczniejszego udziału w Ogólnopolskiej Modlitwie o Trzeźwość Narodu. Bez trzeźwego dziś - nie będzie dobrego jutra
26/07 Prof. M. O. Jędrysek: Polska w zakresie surowcowym powinna wykazywać jak największą niezależność
 Kultura
 Sport

©Wszelkie prawa zastrzeone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP