polski Polska   Moje Podwórko   |  Poczta 
Portal Wtorek - 27 lipca 2021 Aureliusza, Natalii, Rudolfa       
 Wyszukiwarka


Szukaj wg branz
Dodaj wpis
 Wiadomości
2021-07-22 KRRiT oraz P. Kukiz zgłaszają uwagi do projektu Ustawy o radiofonii i telewizji

Trwa dyskusja na temat ustawy medialnej, która może zaważyć na przyszłości stacji TVN. Swoje poprawki do projektu zgłosił Paweł Kukiz. Uwagi ma też Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.


Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział dziś w Sejmie, że projekt będzie procedowany raczej na posiedzeniu izby 11 sierpnia, gdyż wcześniej musi odbyć się posiedzenie komisji.– Już w dzisiejszej Ustawie o radiofonii i telewizji w art. 35 jest zapis ograniczający wysokość kapitału zagranicznego w mediach, które działają na podstawie koncesji do 49 procent – zwrócił uwagę wicerzecznik PiS, Radosław Fogiel.Ograniczenia obejmują kraje spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Obóz rządzący chce uszczelnić przepisy. Przekonuje, że poprzez fikcyjne spółki pośrednie dziś w Polsce problemu z funkcjonowaniem nie mają podmioty spoza Unii, także te z Rosji. W przypadku TVN-u mowa jest o kapitale amerykańskim, a dyskusja o przedłużeniu koncesji dla tej stacji staje się oczkiem w głowie opozycji.– Prawo i Sprawiedliwość chce wyeliminować wolność mediów, ograniczyć rynek medialny i pozbyć się swoich najważniejszych konkurentów, jak to zrobił z prasą lokalną – przekonywał senator Bogdan Klich z Koalicji Obywatelskiej.Po przykład przejęcia Polska Press przez PKN Orlen sięgnął też nowy sojusznik PiS – Paweł Kukiz. On z kolei do ustawy zastrzeżeń ma niewiele. Zaznaczył, że w Unii takie przepisy nie są niczym nowym, ale zgłosił poprawkę, która nie pozwoli na to, co wydarzyło się wokół Polska Press.„Mam nadzieję, że Sejm zagłosuje za naszą poprawką, która wyklucza możliwość upaństwowienia mediów prywatnych” – powiedział Paweł Kukiz, lider Kukiz‘15.Jarosław Gowin nie chce z kolei drażnić Amerykanów u wybrał kierunek jeszcze bardziej kompromisowy. Chce rozszerzyć liczbę krajów, które mogą bez problemu otrzymać koncesję.– Już nie tylko na kraje należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale na kraje należące do OECD – mówił wicepremier Jarosław Gowin.PiS jest jednak przekonane, że do OECD może w przyszłości dołączyć Rosja. Dlatego trudno oczekiwać, by propozycja Jarosława Gowina znalazła poparcie większości. Swoje uwagi do ustawy medialnej zgłosiła też Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.„Przewodniczący KRRiT proponuje rozważenie rozwiązań wyłączających stosowanie ograniczeń związanych z kapitałem zagranicznym w przypadku zawarcia stosownych porozumień lub umów międzynarodowych na zasadach wzajemności” – oświadczyła KRRiT.KRRiT w swoich propozycjach wskazała też na możliwość ułatwień dla tych nadawców, którzy swój sygnał chcą rozpowszechniać na platformach satelitarno-kablowych. Tutaj koncesję zastąpić miałoby jedynie zezwolenie.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl, 21

mj


 Aktualności
27/07 [TYLKO U NAS] Sz. Wójcik: Musimy dziś patrzeć politykom na ręce, bo nas okłamują, realizując ideologiczne zapędy ,,ekologiczne"
27/07 Rośnie liczba żołnierzy powoływanych do zawodowej służby wojskowej
27/07 Problem z dostępem do lekarzy specjalistów
27/07 [TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba o porozumieniu J. Bidena i A. Merkel ws. Nord Stream 2: To interes realizowany kosztem innych krajów, takich jak Polska czy Ukraina
26/07 Sejmowa komisja kultury w przyszły wtorek prawdopodobnie przyjmie poprawkę do projektu ustawy medialnej
26/07 [TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Zachęcam do jak najliczniejszego udziału w Ogólnopolskiej Modlitwie o Trzeźwość Narodu. Bez trzeźwego dziś - nie będzie dobrego jutra
26/07 Prof. M. O. Jędrysek: Polska w zakresie surowcowym powinna wykazywać jak największą niezależność
 Kultura
 Sport

©Wszelkie prawa zastrzeone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP