polski Polska   Moje Podwórko   |  Poczta 
Portal Sobota - 16 pazdziernika 2021 Ambrożego, Florentyny, Gawła     "Trzeba być lekkim jak ptak, a nie jak piórko" - Autor nieznany  
 Wyszukiwarka


Szukaj wg branz
Dodaj wpis
 Wiadomości
2021-09-23 Szef rządu: Projekt Nord Stream 2 to strategiczny błąd

Projekt Nord Stream 2 to strategiczny błąd – mówi premier RP Mateusz Morawiecki. Skutkiem tego są rosnące ceny gazu i to nie tylko w Polsce.


Projekt Nord Stream 2 zwiększa ryzyko w naszym regionie – podkreśla premier Mateusz Morawiecki.– Dlatego byliśmy bardzo głośnym oponentem tego projektu i bardzo długo nasza strategia wydawała się jak najbardziej słuszna. Ona była słuszna do samego końca z wyjątkiem decyzji administracji amerykańskiej, na którą nie mamy żadnego wpływu. Została ona zmieniona w ciągu jednego dnia o 180 stopni – podkreślił Mateusz Morawiecki, premier RP.W lipcu administracja Joe Bidena, prezydenta USA, i niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiły we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2 [czytaj więcej].


W ramach umowy Stany Zjednoczone wstrzymują nakładanie sankcji na Nord Stram 2, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.– Bronimy polskich interesów, a zwiększenie możliwości szantażu po stronie rosyjskiej nie leży w interesie Polski. Uważam, że nie leży również w interesie Niemiec, Republiki Czeskiej, Republiki Słowackiej czy Republiki Węgierskiej, nie mówiąc o Ukrainie, Litwie, Łotwie i Estonii, Szwecji czy Danii. Niestety alians niemiecko-rosyjski, który został skonsumowany w postaci już zakończonego projektu Nord Stream 2, był bardzo brutalny i w brutalny sposób traktował interesy również innych państw – zaznaczył premier RP.Jak dodał premier, Nord Stram 2 to strategiczny błąd, którego skutkiem są rosnące ceny gazu.– Przecież danie dodatkowych instrumentów szantażu cenowego w ręce Gazpromu, w ręce prezydenta Putina jest zwiększeniem możliwości wywierania nacisku, wywierania presji na Europę. Błąd, który niestety może się bardzo mocno zemścić – wskazał Mateusz Morawiecki.Rosnące ceny gazu odczuwają nie tylko Polacy. Swoje obawy z tym związane mają także Brytyjczycy. Ceny gazu W Wielkiej Brytanii od stycznia wzrosły o 250 procent, od sierpnia o 70 procent.


Gazociąg Nord Stream 2 powinien być powodem do refleksji w naszych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku. Przyznał, że decyzja USA w tej sprawie wzbudza „ogromne wątpliwości” i „ogromny żal”. Porównał zachowanie USA w tej sprawie z kryzysem dyplomatycznym z Francją [więcej].TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl,

mj©Wszelkie prawa zastrzeone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP