polski Polska   Moje Podwórko   |  Poczta 
Portal Wtorek - 7 grudnia 2021 Agaty, Dalii, Sobiesława       
 Wyszukiwarka


Szukaj wg branz
Dodaj wpis
 Wiadomości
2021-10-15 Szefowa KE chce dla Polski kolejnych kar


Szefowa Komisji Europejskiej grozi Polsce kolejnymi karami po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. prymatu polskiej konstytucji nad prawem unijnym.


Dziś podczas kolegium komisarzy Ursula von der Leyen miała poinformować, że możliwe jest wszczęcie wobec naszego kraju procedury naruszeniowej lub procedury o naruszenie praworządności z art. 7 traktatu o UE.


Wypowiedź szefowej KE dotyczącą Polski zreferowała na konferencji prasowej komisarz ds. energii Kadri Simson. Dodała, że wciąż trwa pogłębiona analiza tego wyroku, ale po wstępnej ocenie widać poważne problemy związane z nadrzędnością prawa europejskiego. Wcześniej o poszanowanie wartości wspólnoty zaapelowali do Polski szefowie MSZ Niemiec i Francji.


Jak przekonuje europoseł PiS Ryszard Czarnecki, krytyka Polski wynika z pobudek politycznych, a nie merytorycznych.– Przypomnę, że Trybunał Konstytucyjny w Polsce już dwukrotnie podejmował takie decyzje – pierwszy raz w 2005 r., potem kiedy prezesem był Andrzej Rzepliński. Komisji Europejskiej nie przeszkadzało, gdy podobne w wymowie wyroki, werdykty przyjmowały Trybunały Konstytucyjne czy ich odpowiedniki w Niemczech, we Francji, w Danii, w Czechach czy w Hiszpanii. Nie było to żadnym problemem. Widać, że są w Unii Europejskiej siły, którym zależy na ograniczeniu konkurencyjności gospodarczej i politycznej Polski – zwraca uwagę Ryszard Czarnecki.W miniony czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP. O rozpoznanie tej sprawy wnioskował premier Mateusz Morawiecki.


RIRMŻródło: radiomaryja.pl, 13

mj


 Aktualności
07/12 Komisja Europejska walczy z chrześcijańskimi wartościami
07/12 Zbliżają się święta i trudny okres dla pracowników handlu
07/12 W 2022 roku nastąpi zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej
07/12 Wzajemna współpraca i przyszłość UE głównymi tematami spotkania liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych
07/12 [TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak: Unia Europejska posuwa się w kierunku utworzenia superpaństwa. Na szczęście pojawia się koalicja liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych, która chce się temu przeciwstawić
06/12 Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
06/12 [TYLKO U NAS] A. Jaworski przedstawił kolejne dzieło sztuki, które trafi do zbiorów Muzeum ,,Pamięć i Tożsamość"
06/12 Poczta Polska uhonorowała Radio Maryja znaczkiem pocztowym
 Kultura
 Sport

©Wszelkie prawa zastrzeone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP