polski Polska   Moje Podwórko   |  Poczta 
Portal Wtorek - 7 grudnia 2021 Agaty, Dalii, Sobiesława       
 Wyszukiwarka


Szukaj wg branz
Dodaj wpis
 Wiadomości
2021-10-16 Coraz więcej przypadków nowotworów u dzieci

Coraz więcej dzieci trafia na onkologię z zaawansowanymi nowotworami – podkreślają lekarze onkolodzy. Przyczyną takiego stanu jest trwająca pandemia koronawirusa.


Z pandemią koronawirusa zmagamy się już blisko 2 lata. Ze względu na stale powracające fale przyrostu zachorowań, siły personelu medycznego skierowane zostały na walkę z koronawirusem.– Oczywiście służba zdrowia musiała dzielić swoje zainteresowanie między pandemię a inne problemamy zdrowotne – wskazał poseł PiS Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.Jak zaznaczył wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, zaniedbana została m.in. onkologia, w tym onkologia dziecięca.– Rzeczywiście, także w onkologii widzimy wzrost wykrywania nowych przypadków. To jest związane z tym, że nie zgłaszaliśmy się. Dostępność do szpitali w okresie koronawirusa była, ale oczywiście mieliśmy obawy, czy nasz pobyt w szpitalu będzie skutkował tym, że ulegniemy zakażeniu – stwierdził wiceszef resortu zdrowia.Inną przyczyną zaniedbania są stosowane w czasie pandemii teleporady. Trudno jest wykryć w ten sposób zmiany nowotworowe.– Zdaję sobie sprawę, że lekarze POZ w teleporadzie nie są w stanie takiego pacjenta szybko zdiagnozować – zwróciła uwagę prof. Ewa Bień, wiceordynator Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.Wśród chorób nowotworowych największy wzrost odnotowano w przypadku raka krwi.– Stwierdziliśmy, że było trochę więcej białaczek – ostrych białaczek limfoblastycznych – mówiła onkolog prof. Bernarda Kazanowska.W przypadku innych nowotworów sprawy mają się podobnie, jak wcześniej.


Jak zaznaczyła prof. Ewa Bień, wiele szpitali w czasie pandemii jednak nie zawiesiło ani nie ograniczyło swojej działalności. Sporo ośrodków zapewniło też odpowiednią opiekę chorym.– Można zorganizować taką opiekę, że ona jest szybka, sprawna i bardziej bezpieczna w dobie pandemii, czyli z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa – wskazała.Lekarze onkolodzy apelują również, aby nie lekceważyć żadnych objawów, które mogą wskazać na chorobę nowotworową i zachęcają do systematycznego badania.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl, 14

mj


 Aktualności
07/12 Komisja Europejska walczy z chrześcijańskimi wartościami
07/12 Zbliżają się święta i trudny okres dla pracowników handlu
07/12 W 2022 roku nastąpi zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej
07/12 Wzajemna współpraca i przyszłość UE głównymi tematami spotkania liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych
07/12 [TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak: Unia Europejska posuwa się w kierunku utworzenia superpaństwa. Na szczęście pojawia się koalicja liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych, która chce się temu przeciwstawić
06/12 Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
06/12 [TYLKO U NAS] A. Jaworski przedstawił kolejne dzieło sztuki, które trafi do zbiorów Muzeum ,,Pamięć i Tożsamość"
06/12 Poczta Polska uhonorowała Radio Maryja znaczkiem pocztowym
 Kultura
 Sport

©Wszelkie prawa zastrzeone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP