polski Polska   Moje Podwórko   |  Poczta 
Portal Wtorek - 18 stycznia 2022 Beatrycze, Małgorzaty, Piotra     "Pokora to moc. Pokorą wszystko zwyciężysz" - Fiodor Dostojewski  
 Wyszukiwarka


Szukaj wg branz
Dodaj wpis
 Wiadomości
2021-12-06 [TYLKO U NAS] A. Jaworski przedstawił kolejne dzieło sztuki, które trafi do zbiorów Muzeum ,,Pamięć i Tożsamość"

Andrzej Jaworski, przewodniczący rady Instytutu „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, przedstawił kolejne dzieło sztuki, które wzbogaci zbiory toruńskiego Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Tym razem jest to obraz jednego z najwybitniejszych polskich malarzy.


Andrzej Jaworski zaznaczył, że od kiedy ogłoszono, iż powstanie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, zaczęto poszukiwać na całym świecie polskich dzieł sztuki, które zasilą jego zbiory, a także dobrodziejów, dzięki którym dzieła te mogły do niego trafić.– Jeszcze cztery tygodnie przed tą uroczystością zastanawialiśmy się, czy dopełnimy tradycji, że na każdej uroczystości Radia Maryja pokażemy kolejne dzieło sztuki, które trafi do naszego muzeum – mówił przewodniczący rady Instytutu „Pamięć i Tożsamość”.Jednak trzy tygodnie przed uroczystościami jubileuszowymi udało się uzyskać dzieło malarza, bez obrazów którego – jak mówił Andrzej Jaworski – nie może obejść się żadne muzeum historii Polski, a takim właśnie jest Muzeum „Pamięć i Tożsamość”.


Dziełem tym jest akwarela na kartonie przedstawiająca anioła autorstwa Jana Matejki. Podobny anioł, także pędzla tego samego polskiego mistrza, znajduje się w Kościele Mariackim w Krakowie.


Obraz udało się uzyskać dzięki pomocy prezesa Pekao S.A. Leszka Skiby oraz ministra aktywów państwowych, wicepremiera Jacka Sasina.– To już drugie dzieło sztuki uzyskane dzięki panu wicepremierowi Jackowi Sasinowi – podkreślił przewodniczący rady Instytutu „Pamięć i Tożsamość”.Wskazał, że rok wcześniej, także za zgodą szefa MAP, udało się pozyskać do zbiorów toruńskiego muzeum zbroję husarską.


Obraz został przekazany o. dr. Tadeuszowi Rydzykowi przez prezesa Pekao S.A. Leszka Skibę. Początkowo miał go przekazać wicepremier Jacek Sasin, jednak z powodu choroby nie mógł zjawić się na uroczystości.


radiomaryja.pl


Żródło: radiomaryja.pl,

mj©Wszelkie prawa zastrzeone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP